General Chair
-
Pascal Lafourcade (Universite d'Auvergne, France)
Program Committee Co-Chairs
-
Guillaume Bonfante (Mines de Nancy, France)
-
Joaquin Garcia-Alfaro (Telecom SudParis, France)
-
Evangelos Kranakis (Carleton University, Canada)
Publicity Co-Chairs
-
Asia: Mizuhito Ogawa (Advanced Institute of Science and Technology, Japan)
-
Europe: Giovanni Livraga (University of Milan, Italy)
-
North America: Zhiqiang Lin (University of Texas at Dallas, US)
Program Committee
-
Samiha Ayed (Telecom Bretagne, France)
-
Michel Barbeau (Carleton University, Canada)
-
Jordi Castella-Roca (Rovira i Virgili University, Spain)
-
Frederic Cuppens (Telecom Bretagne, France)
-
Nora Cuppens-Boulahia (Telecom Bretagne, France)
-
Mila Dalla Preda (University of Bologna, Italy)
-
Josep Domingo-Ferrer (Universitat Rovira i Virgili, Spain)
-
Jean-Luc Danger (Telecom ParisTech, France)
-
Sara Foresti (University of Milan, Italy)
-
Marc Frappier (University of Sherbrooke, Canada)
-
Martin Gagne (Wheaton College, USA)
-
Sebastien Gambs (Universite de Rennes, France)
-
Flavio D. Garcia (University of Birmingham, UK)
-
Diala Haidar (Dar Al Hekma College, Saudi Arabia)
-
Jordi Herrera-Joancomarti (Autonomous University of Barcelona, Spain)
-
Bruce Kapron (University of Victoria, Canada)
-
Hyoungshick Kim (Sungkyunkwan University, South Korea)
-
Giovanni Livraga (University of Milan, Italy)
-
Luigi Logrippo (Universite du Quebec en Outaouais, Canada)
-
Javier Lopez (University of Malaga, Spain)
-
Flaminia Luccio (Ca'Foscari University of Venice. Italy)
-
Joan Melia-Segui (Universitat Oberta de Catalunya, Spain)
-
Ali Miri (Ryerson University, Canada)
-
Guillermo Navarro-Arribas (Autonomous University of Barcelona, Spain)
-
Jordi Nin (Universitat Politecnica de Catalunya, Spain)
-
Melek Onen (Eurecom, France)
-
Andreas Pashalidis (K.U.Leuven, Belgium)
-
Thomas Peters (Ecole Normale Superieure, France)
-
Marie-Laure Potet (Ensimag, France)
-
Silvio Ranise (FBK, Security and Trust Unit, Italy)
-
Claudio Soriente (ETH Zurich, Switzerland)
-
Chamseddine Talhi (ETS Montreal, Canada)
-
Nadia Tawbi (Universite Laval, Canada)
-
Emmanuel Thomé (INRIA Lorraine, France)
-
Alexandre Viejo (Rovira i Virgili University, Spain)
-
Lena Wiese (Gottingen University, Germany)
-
Nicola Zannone (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
-
Nur Zincir Heywood (Dalhousie University)
Steering Committee
-
Frederic Cuppens (Telecom Bretagne, France)
-
Nora Cuppens-Boulahia (Telecom Bretagne, France)
-
Mourad Debbabi (University of Conccordia, Canada)
-
Joaquin Garcia-Alfaro (Telecom SudParis, France)
-
Evangelos Kranakis (Carleton University, Canada)
-
Pascal Lafourcade (Université d'Auvergne, France)
-
Jean-Yves Marion (Mines de Nancy, France)
-
Ali Miri (Ryerson University, Canada)
-
Rei Safavi-Naini (Calgary University, Canada)
-
Nadia Tawbi (Universite Laval, Canada)